Dołącz do nas

facebook-icon facebook-icon
Wydrukuj tę stronę

Trasy spływów

Ziemia Lubuska jest jednym z najpiękniejszych rejonów w Polsce – prawie połowa jej powierzchni pokryta jest lasami o niezwykle bogatej i różnorodnej florze i faunie, położonymi nad Odrą oraz jej licznymi dopływami i malowniczymi polodowcowymi jeziorami. Na obszarze tym znajdują się 2 parki narodowe, 8 parków krajobrazowych i 51 rezerwatów, gdzie występują m.in. takie gatunki zwierząt jak: dziki, jelenie, daniele, łosie, wilki, borsuki, piżmaki, jenoty, gronostaje, kuny, bobry, wydry, myszołowy, jastrzębie, orły bieliki, kanie rude i czarne, łabędzie krzykliwe i nieme, perkozy, czaple, żurawie, kormorany, cietrzewie, głuszce, dzięcioły, bociany, trzmielojady, remizy, zimorodki, kraski, żółwie błotne, węże gniewosze, nietoperze (największe w Europie zimowisko nietoperzy znajduje się w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień), a także wiele gatunków ryb, np. pstrągi, szczupaki, węgorze, liny i karpie.

Lasy porastające Ziemię Lubuską to w dużej mierze bory sosnowe, jednak duża ilość rzek, strumieni i jezior powoduje, iż często spotykamy tu lasy mieszane i liściaste urozmaicone torfowiskami i bagnami, których ozdobą są topole czarne i białe, wierzby białe i kruche, wiązy pospolite i szypułkowe, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, klony polne, olsze czarne, jesiony, graby, brzozy, jawory, daglezje, jodły, modrzewie, świerki, dziko rosnące grusze, jabłonie i czereśnie, a także mnóstwo bzów i akacji. Można tu spotkać znajdujące się pod całkowitą ochroną jarzęby brekinie i cisy pospolite, a także storczyki. Lasy te są często naprawdę stare o wielopiętrowym drzewostanie z niezwykle bogatym podszyciem i bujnym runem leśnym, pełnym grzybów, jagód i borówek.

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek na łonie natury to spływ kajakowy Odrą, Pliszką lub Ilanką jest strzałem w dziesiątkę. Dodatkową atrakcją są znajdujące się w miejscach postojów zabytki, które możecie zwiedzić w czasie odpoczynku przed dalszą drogą kajakiem.

Odra

Odra płynie przez Ziemię Lubuską szeroką na 5-10 km doliną, której brzegi okolone są licznymi wilgotnymi łąkami i pastwiskami upstrzonym kępami drzew i krzewów, po stronie północnej urozmaiconymi wieloma stromymi zboczami pokrytymi lasami.

Szeroki leniwy nurt rzeki toczącej się przez te malownicze tereny nie będzie stanowił dla Was wielkiego wyzwania – trasę tą pokonacie kajakiem bez problemu, delektując się przy tym spokojem i ptasim śpiewem...( więcej )

Pliszka

Pliszka jest niedużą rzeką o charakterze górskim wijącą się meandrami przez Puszczę Rzepińską.

Jej koryto w wielu miejscach przecinają progi rzeczne, mielizny i powalone konary drzew, a brzeg często jest urwisty, dlatego trasa ta jest miejscami trudna, jednak ze względu na swoje piękno naprawdę warta spływu... ( więcej )

Ilanka

Ilanka jest niewielką rzeką leniwie toczącą swe wody przez lasy urozmaicone łęgami olszowymi i olsami.

Tereny przez które płynie częściowo są zabagnione, a jej brzegi pokryte są szuwarami, dzięki czemu jest doskonałym siedliskiem dla żółwi błotnych, bobrów i gniewoszy plamistych... ( więcej )


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści zawartych na stronie bez zgody autora zabronione.

Liczniki na stonę