Dołącz do nas

facebook-icon facebook-icon
Wydrukuj tę stronę

Pliszka

Pliszka jest niedużą rzeką o charakterze górskim wijącą się meandrami przez Puszczę Rzepińską. Jej koryto w wielu miejscach przecinają progi rzeczne, mielizny i powalone konary drzew, a brzeg często jest urwisty, dlatego trasa ta jest miejscami trudna, jednak ze względu na swoje piękno naprawdę warta spływu.

Proponowane trasy spływów

Kosobudki – Pliszka - czas spływu ok. 7h/15 km

Pliszka – Gądków Wielki - czas spływu ok. 3h/6km

Gądków Wielki – Sądów - czas spływu ok. 9h/15,2 km

Sądów – Koziczyn - czas spływu ok. 3h/5,8 km

Koziczyn – Urad „Bar” - czas spływu ok. 3h/5,6 km + 2,6km do ujścia

Techniczny przewodnik kajakowy po Pliszce

Makajak.pl Cybinka zaprasza na spływy kajakowe rzeką Pliszką w woj. lubuskim na trasie 29 Słubice - Cybinka - Zielona Góra. W górskim charakterze malowniczej Pliszki znajdziecie trasy dla początkujących jak i doświadczonych kajakarzy. Jest to dzika ale zarazem przyjazna i spławna rzeka z dala od cywilizacji. Przez cały swój bieg rzeka przepięknie meandruje w cieniu mieszanych drzew Puszczy Rzepińskiej. Słowo nuda na Pliszce nie istnieje. Liczne zakręty, a na prostych odcinka powalone drzewa, zmuszają nas do ich omijania, urozmaicając wiosłowanie. Krystalicznie czysta woda, towarzystwo saren, dzików, lisów i jeleni, nieustannie zmieniający się krajobraz to walory tej rzeki.

Planując spływ kilku dniowy proponujemy start z miejscowości Drzewce przez Pliszkę, Gądków Wielki, Sądów, Koziczyn, Urad - Bar i Urad ujście do Odry (większość wymienionych miejscowości to małe osady). Spływ jedno dniowy polecamy z Sądowa do Uradu. Możemy zapewnić, że będziecie mieli "ręce pełne roboty". Niemal na wszystkich odcinkach trzeba się liczyć z "przenoskami", czyli przeniesieniem kajaka przez przeszkodę tj. przez powalone drzewa, pozostałości po młynach lub kładkach. Ilość przeszkód uzależniona jest od stanu wody, który co weekend może się zmieniać jak i od techniki pokonywania przeszkód. Osoby początkujące uznają za przeszkodę powalone drzewo/młyn, gdzie doświadczony kajakarz pokona ją bez zatrzymywania się.

Rzeki nie można podzielić na mniej lub bardziej malownicze odcinki, gdyż wszystkie są atrakcyjne, możemy jedynie zasugerować trasy dla początkujących kajakarzy z mniejszą ilością przenosek i krótszym czasie spływu tj.

  • z Sądowa do Koziczyna, 3 godziny spływu, ok. 4 przenosek (uzależnione od stanu wody) - trasa "spacerowa",
  • z Koziczyna do Uradu - Bar, 3 godziny spływu, ok. 9 przenosek (uzależnione od stanu wody) + 0,5 godziny do Uradu (ujście Pliszki do Odry).

Dla przykładu trasę Gądków Wielki - Sądów doświadczony kajakarz pokona w 5-6 godzin i będzie miał ok. 7-8 przenosek, a początkujący pokona ten sam odcinek w 8-9 godzin i ok. 20-30 przenosek. Mimo atrakcji tej trasy tj. jezioro Wielicko, młyn Łapinóg (do spłynięcia), młyn Kokoszka (do spłynięcia - próg ok. 1m wysokości), młyn Bełcze (przenoska) w/w odcinek odradzam początkującym kajakarzom, chyba że planują spływ 2 dniowy.

Wybierając się na spływ kilku dniowy musisz wiedzieć że:

  • na całej długości rzeki Pliszki są dwa póla namiotowe (korzystając z oddalonych baz noclegowych np. gospodarstwa agroturystyczne, jesteście zmuszeni dotrzeć do w/w miejscowości samochodem),
  • obowiązuje całoroczny zakaz wjazdu pojazdów do Puszczy Rzepińskiej, przez którą przepływa rzeka,
  • Kosobudki, Drzewce, Pliszka, Koziczyn to osady bez dostępu do sklepów,
  • Sądów ok 150m, Urad - Bar ok 30m - do sklepu/baru, leżą nad samą rzeką,
  • Gądów Wielki ok 2 km, Urad ujście ok. 1 km - do sklepu i wioski.

Proponujemy:

  • spływy 1 dniowe: 3h, 4h, lub 8h,
  • spływy 2 dniowe, 3 dniowe, 4 dniowe.

Ciekawostki na temat postojów


Gądków Wielki stanowił kiedyś własność zakonu templariuszy, a od połowy XIII w. Zakonu Rycerskiego Joannitów. Obecnie jest małą wioską położoną nieopodal jeziora Wielickiego, w które rozlewa się Pliszka, aby potem kluczyć wśród lasów wartkim strumieniem aż do Sądowa, gdzie swymi zatoczkami, stawami i rozlewiskami, w których odbija się błękit nieba i zieleń drzew - wręcz oczarowuje.

To właśnie tutaj 19 czerwca 1855r, przyszła na świat założycielka zakonu kongregacji Karmelu od Boskiego Serca Jezusa – Błogosławiona Maria Teresa Tauscher. Jedną z ciekawostek Sądowa jest dobrze zachowana elektrownia wodna, a także ruiny młyna, których zresztą na całej Pliszcze jest kilka, przez co w niektórych miejscach (w zależności od stanu wody) trzeba przenosić kajaki brzegiem.


Dalej rzeka płynie spokojnym nurtem aż do Koziczyna, którego atrakcją są stawy pstrągowe oraz pozostałości po dużych zakładach celulozowych działających tu jeszcze przed wojną.

W Uradzie odkryto szczątki osad kultury łużyckiej epoki brązu, starożytności, okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, cmentarzyska kultury łużyckiej epoki brązu oraz liczne ślady i punkty osadnicze z epoki kamiennej, kultury łużyckiej halsztatu i średniowiecza, na obszarze których zewidencjonowano 20 stanowisk archeologicznych.

Zobacz inne trasy spływów: Odra, Ilanka.


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści zawartych na stronie bez zgody autora zabronione.

Liczniki na stonę