Dołącz do nas

facebook-icon facebook-icon
Wydrukuj tę stronę

Ilanka

Ilanka jest niewielką rzeką leniwie toczącą swe wody przez lasy urozmaicone łęgami olszowymi i olsami. Tereny przez które płynie częściowo są zabagnione, a jej brzegi pokryte są szuwarami, dzięki czemu jest doskonałym siedliskiem dla żółwi błotnych, bobrów i gniewoszy plamistych. Jest to trasa niezwykle urokliwa, jednak Ilanka posiada muliste dno, dlatego nie nadaje się do kąpieli i brodzenia, szczególnie przy niskim stanie wody.

Proponowane trasy spływów

Nowy Młyn - Maczków - Trasa 29 - Rybocice - Świecko - czas uzależniony od stanu wody

Ciekawostki na temat postojów


Nowy Młyn to leśniczówka, w której znajdziecie najbogatszą w regionie kolekcję dendrologiczną, założoną przez miejscowego leśniczego Mirosława Kuczę, obejmującą ponad 500 taksonów drzew i krzewów z całego świata.

Główną atrakcją leśniczówki jest usytuowana w pobliżu ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Bobrowy szlak”, na obszarze której można spotkać prawie wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla Puszczy Rzepińskiej, kilka drzew uznanych za pomniki przyrody, a także wiele rzadkich chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Maczków może poszczycić się kilkuwiekowym zespołem dworsko-parkowo-folwarcznym wzniesionym na planie podkowy, w skład którego wchodzi dwór zbudowany pod koniec XVIII w. w stylu klasycystycznym z barokowym detalem architektonicznym wraz z budynkami gospodarczymi, oraz park krajobrazowy, przez który przepływa Ilanka.

Koło Rybocic Ilanka przepływa przez rozległe bagna, w których chętnie pomieszkują żółwie błotne. W wiosce jest kościół gotycki z XV wieku przebudowany w 1774r. na styl barokowy (wpisany do rejestru zabytków Województwa Lubuskiego), oraz cmentarz z XV w, zaś dla osób niezainteresowanych zabytkami ciekawostką może być funkcjonująca tam żwirownia.

W latach 1940 - 1945 w Świecku mieścił się hitlerowski obóz pracy wychowawczej, w którym przebywali więźniowie różnych narodowości. Obecnie na terenie byłego obozu ku czci jego ofiar znajduje się pomnik.

Zobacz inne trasy spływów: Odra, Pliszka


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści zawartych na stronie bez zgody autora zabronione.

Liczniki na stonę